Please follow and like us:
20
RSS20
Follow by Email
Facebook0
YouTube20
YouTube
Консультує фахівець Інклюзивно-ресурсного центру № 6 Печерського району м. Києва – Тетяна Безугла.
ЯК РОЗВИТОК ДРІБНОЇ МОТОРИКИ ВПЛИВАЄ НА ФОРМУВАННЯ МОВЛЕННЯ ДИТИНИ
З давніх-давен було прийнято з раннього віку вчити дитину грати зі своїми пальчиками. Це були такі ігри, як «Ладушки», «Сорока-білобока» і т. п. Після миття, ручки малюка витирали рушником, ніби масажуючи кожен пальчик окремо. Всі мами знають, що у дітей потрібно розвивати дрібну моторику рук. Але не всі знають, як правильно це робити, та й взагалі, що є дрібною моторикою і які особливості вона має? Які заняття, ігри та вправи варто проводити з дітьми для розвитку моторики?
Дрібна моторика – це різновид рухів, у яких беруть участь дрібні м’язи. Ці рухи не є безумовним рефлексом, як ходьба, біг, стрибки та потребують спеціального розвитку. Щодо моторики кистей та пальців рук часто застосовують термін спритність. Область дрібної моторики включає багато різноманітних рухів: від простих жестів (наприклад, захоплення іграшки) до дуже складних рухів (наприклад, писати і малювати).
Доведено, що дрібна робота пальцями сприяє розвитку мовлення у дітей. Тому дуже важливо вже з раннього віку розвивати у дитини дрібну моторику. Але просто робити вправи малюку буде нудно — треба перетворити їх у цікаві та корисні ігри.
Дрібна моторика має дуже важливу особливість. Вона пов’язана з нервовою системою, зором, увагою, пам’яттю та сприйняттям дитини. Також вчені довели, що розвиток дрібної моторики та розвиток мовлення дуже тісно пов’язані. А це пояснюється дуже просто. У головному мозку мовленнєвий та моторний центри розташовані дуже близько один до одного. Тому за стимуляції моторних навичок пальців рук мовленнєвий центр починає активізуватися. Саме тому для своєчасного розвитку мовлення дитини необхідно приділити велику увагу розвитку дрібної моторики. Дрібна моторика безпосередньо впливає на спритність рук, на почерк, що сформується надалі, на швидкість реакції дитини.
Дрібна моторика розвивається вже з новонародженості. Спочатку малюк розглядає свої руки, потім вчиться ними керувати. Спочатку він бере предмети всією долонею, потім лише двома (великим та вказівним) пальчиками. Потім дитину вчать правильно тримати ложку, олівець, пензлик.
За особливостями розвитку дрібної моторики дитини надалі судять про готовність її до навчання у шкільному закладі. Якщо все гаразд, то дитина підготовлена ​​до навчання письма, вміє логічно мислити і розмірковувати, має гарну пам’ять, концентрацію, увагу та уяву.
Що ж відбувається, коли дитина займається пальчиковою гімнастикою?
1. Виконання вправ і ритмічних рухів пальцями індуктивно призводить до стимуляціі мовленнєвих центрів головного мозку та різкого посилення узгодженої діяльності мовленнєвих зон, що, зрештою, стимулює розвиток мовлення.
2. Ігри з пальчиками створюють сприятливе емоційне тло, розвивають вміння наслідувати дорослого, вчать вслухатися і розуміти сенс мовлення, підвищують мовленнєву активність дитини.
3. Маля вчиться концентрувати свою увагу і правильно його розподіляти.
4. Якщо дитина виконуватиме вправи, супроводжуючи їх короткими віршованими рядками, його мовлення стане більш чітким, ритмічним, яскравим, і посилиться контроль над виконуваними рухами.
5. Розвивається пам’ять дитини, оскільки вона вчиться запам’ятовувати певні положення рук і послідовність рухів (краще запам’ятовування допоможе яскравий малюнок на правій сторінці).
6. У малюка розвивається уява та фантазія. Опанувавши всі вправи, він зможе «розповідати руками» цілі історії.
7. В результаті освоєння всіх вправ кисті рук і пальці набудуть сили, хорошу рухливість і гнучкість, а це надалі полегшить оволодіння навичкою письма.
Як виконувати вправи у розвиток дрібної моторики?
Спочатку всі вправи виконуються повільно. Потрібно стежити, щоб дитина правильно відтворювала і утримувала положення кисті або пальців і правильно перемикалася з одного руху на інший. За потреби потрібно допомогти малюкові або навчити його допомагати собі другою рукою.
Вправи відпрацьовуються спочатку однією рукою (якщо не передбачено участь обох рук), потім іншою рукою, після цього двома одночасно.
Якщо вправи показано на картинці, то для створення візуального образу треба показати дитині малюнок і пояснити як виконується вправи. Поступово потреба у поясненнях відпадає.
Розвиваючи моторику рук, потрібно не забувати про те, що у дитини дві руки. Вправи треба дублювати: виконувати і правою рукою, і лівою. Розвиваючи праву руку, ми стимулюємо розвиток лівої півкулі мозку. І навпаки, розвиваючи ліву руку, ми стимулюємо розвиток правої півкулі.
Тренування пальців слід починати з раннього дитинства. Діти, у яких краще розвинені дрібні, тонкі рухи рук, мають розвиненіший мозок, особливо ті його відділи, які відповідають за мовлення. Інакше кажучи, чим краще будуть розвинені пальчики малюка, тим простіше йому оволодіти мовленням.
Важливо зазначити таке: якщо дитина день у день збирає одні й самі пазли і пірамідки, ці дії не вимагають моторного планування, вони стають навичками, отже, не сприяють розвитку мовлення дитини.
Тому для розвитку мовлення дітей є сенс використовувати комплекси гімнастики, пальчикові ігри та заняття, що вимагають від дітей усвідомленого моторного планування. Особливо ефективним є виконання незвичних дій за сигналом. Прикладом такої корисної вправи є проходження смуги перешкод, коли потрібно спочатку пройти по доріжці, потім проповзти в тунелі, потім перестрибнути з купини на купину тощо. Або пальчикова гімнастика, коли дитина виконує певні дії під слова ритмічного віршика.
Звичайно, розвиток дрібної моторики — не єдиний фактор, що сприяє розвитку мовлення. Якщо у дитини буде чудово розвинена моторика, але з нею не розмовлятимуть, то мовлення малюка буде недостатньо розвинене. Тобто необхідно розвивати мовлення дитини в комплексі: багато і активно спілкуватися і в побуті, і в дитячому садку, спонукаючи дитину до розмови, стимулюючи її питаннями, проханнями, необхідно читати їй книги, розповідати про все, що її оточує.
Please follow and like us:
20
RSS20
Follow by Email
Facebook0
YouTube20
YouTube

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *